JPMorgan stratejistinden nakit ve tahvil önerisi

 ABD piyasalarının yıldız isimlerinden biri olan JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic yatırımcılarına hisse yerine nakit ve tahvil pozisyonu inşa etmelerini tavsiye etti.

Son yıllarda hisse senetleri için kötümser tahminler yapan JPMorgan’ın yıldız stratejisti Marko Kolanovic yatırımcılarına hisse yerine nakit ve tahvil pozisyonu inşa etmelerini tavsiye etti.

Gelecek yıl hisseler için kaybet-kaybet durumu oluşacağını öne süren yıldız stratejist merkez bankaları tarafından ciddi faiz indirimleri yapılmaması durumunda hisselerin potansiyel rallileri sürdüremeyeceğini belirtti.


Kolanovic yayımladığı notta “Bu, çıkmaz bir durum. 2024’te parasal koşulların yumuşaması ve daha kalıcı ralli oluşması öncesi piyasa düşüşü ve volatilite artışı görmemiz gerekiyor” dedi. Kolanovic en iyimser ekonomik senaryoda dahi hisselerin tahvil ve nakitten sadece yaklaşık yüzde 5 daha fazla değer kazanabileceğini, büyümenin düşmesi ya da resesyon senaryosunda ise hissenin nakde göre yüzde 20 daha kötü performans gösterebileceğini hesapladı.


Kolanovic “Resesyonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden bağımsız olarak hisseler ve diğer riskli varlıklardaki risk-ödül dengesi nakit veya tahvillerinkinden daha kötü olacak” yorumunu yaptı.

Yorum Gönder

Yukarı Çık