Merkez Bankaları ortak dijital para platformu geliştiriyor

Birçok merkez Bankası sınır ötesi ödemeleri daha etkin hale getirmek amacıyla Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) işbirliğiyle ortak dijital para platformu prototipi oluşturdu.

BIS’ten yapılan açıklamada Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika merkez bankalarıyla birlikte ortak dijital para platformunun teknik olarak uygulanabilirliğini göstermek amacıyla iki prototip oluşturulduğu belirtildi.

“Project Dunbar” adlı prototip merkez bankalarının dijital para birimleriyle kendi aralarında işlem yapmasını sağlayacak, bu da maliyetleri azaltacak ve zaman tasarrufuna neden olacak.

Singapur’daki BIS İnovasyon Merkezi’nin Başkanı Andrew McCormack ortak platformun ödeme sistemlerinde bağlantılar açısından en etkin ama aynı zamanda başarması en zorlu sistem olduğunu belirtti.

Küresel merkez bankaları Facebook’un kripto parası Diem ve Çinli Ant Group öncülüğündeki teknoloji firmalarının ödeme sistemleri teknolojileriyle baş etmek amacıyla küresel ödeme sistemi için çalışıyor. Son dönemde kripto para birimlerinin kullanımının artması parasal rejimleri tehdit ediyor.

Yeni platform için düzenleyici çerçevenin oluşturulması, yönetişim komitesi oluşturulması da sonraki adımlar olacak.

Yorum Gönder

Yukarı Çık