Son Dakika

8 Temmuz 2020 Çarşamba

Petrol, Arz Bolluğu Korkuları ile Düşüş Yaşadı

ABD’deki artan ham petrol stokları ile artan Covid-19 vakalarının ekonomik toparlanmayı ve talebi engelleyeceği korkuları ile Çarşamba günü petrol fiyatları Asya’da düşüş yaşadı.Brent %0,14 düşüşle 43,02 ve WTI %0,12 kayıpla 40,58 dolara geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) 3 Temmuz ile biten hafta için ham petrol arzında 2 milyon varil artış olduğunu duyurdu. Bu, Investing.com tarafından derlenen 3,7 milyon varil düşüş tahminlerinin epey üzerinde.

API önceki hafta 8,156 milyon varil düşüş olduğunu duyurmuştu.

Arz bolluğuna ilişkin yatırımcı korkusu, Covid-19 sayılarının küresel talebe gittikçe daha çok zarar vermesi ile arttı. Johns Hopkins verilerine göre 8 Temmuz itibarıyla dünya genelinde yaklaşık 11,8 milyon vaka raporlandı.

OPEC+ üretim kesintilerinin şu anki seviyeleri Temmuz sonunda bitecek olsa da yılın sonuna kadar daha küçük kesintilerle devam etme planları var. Önemli akanlar gelecek hafta bu konuyu tartışacak ancak Abu Dabi National Oil’ın (Ulusal Petrol) Ağustos ayında petrol ihracatını artırma planları, kesintilerin azalacağına bir işaret olabilir.

Hiç yorum yok: