Son Dakika

18 Mart 2020 Çarşamba

Avrupa Hisseleri Düşüşte; AMB'nin Cephanesi Bitti mi?

Avrupa'da hükümetlerin ve merkez bankalarının yaptığı bazı politika hamlelerinin korona virüs pandemiğinin ciddi bir resesyona yol açmasını durdurmaya yeterli olmayacağına dair endişeler sebebiyle hisse piyasaları bugüne keskin bir düşüşle başladı.
Saat 12:00 itibariyle İngiliz FTSE Endeksi %4,5, Fransız CAC 40 Endeksi %3,6 ve Alman DAX Endeksi %4,4 düşüş yaşadı. Euro Bölgesi geneli Euro Stoxx 50 %3,9 geriledi.

Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann Der Standard gazetesine verdiği röportajda AMB Yönetim Kurulu'nun ekonomiyi canlandırmaya yönelik yöntemlerinin sınırlarına ulaştığını ve korona virüs krizine müdahale etmenin "her şeyden önce" mali politika için bir görev olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası ise nadir görülen bir şekilde bu açıklamalara hızlı bir şekilde cevap verdi ancak Holzmann'ın yorumları AMB Başkanı Christine Lagarde'ın da geçen hafta dile getirdiği, merkez bankalarının virüsün yarattığı çöküşle mücadelede zorlandığına dair söylemi destekledi.

Trump yönetimi dün 1,2 trilyon Dolar'lık bir teşvik paketi oluşturma sürecinde olduğunu açıkladı ve bu paketin içinde ev hanelerine direkt olarak dağıtılacak olan sözde "helikopter para"nın ilk işaretleri de vardı.

Bunun ardında İngiltere özel sektör için 330 milyar Sterlin'lik (400 milyar Dolar) bir kurtarma paketi açıklarken, İspanya da Fransa'ya benzer şekilde acil kredi hizmetleri ve diğer önlemler alınacağını açıkladı.

Ancak bu politikaların yarattığı rahatlama kısa süreli oldu çünkü muhtemel ekonomik zararın boyutuyla kıyaslanıyorlar. ABD ve Avrupa'da ulusal ve yerel hükümetler virüsle mücadele amacıyla restoranları kapatmak ve okulları tatil etmek gibi olağanüstü önlemler alıyor ve insanları evlerinden çıkmamak konusunda uyarıyor.

Kurumsal haberlerde ise İngiltere merkezli banka Barclays 'in (LON:BARC) korona virüs pandemiğinin yarattığı etki sebebiyle bu yıl için belirlediği %10'luk özkaynak verimliliği hedefine ulaşmanın "çok, çok zor" olduğunu açıklaması sonrasında şirket hissesi %3,5 düştü.

İspanyol moda devi Inditex (MC:ITX) ise nakit koruma amacıyla temettü ödemesini duraklatırken, Alman otomobil üreticisi BMW (DE:BMWG) bu yıl için kârda keskin bir düşüş öngörüsünde bulundu.

Bugün yayınlanacak en önemli ekonomik veri, saat 13:00'te yayınlanması beklenen Euro Bölgesi Şubat ayı tüketici fiyatları enflasyonu figürü olacak. Yıllık rakamın %1,2'de sabit kalması bekleniyor ki bu da Avrupa Merkez Bankası'nın %2'ye yakın hedefinin hala çok uzağında.

Korona virüs pandemiğinin yarattığı talep yıkımı ve dünyanın en büyük iki petrol üreticisi olan Suudi Arabistan ve Rusya'nın ABD'li üreticilerden pazar paylarını geri almak adına açtıkları fiyat savaşının yarattığı arz fazlalığı arasında ezilen petrol piyasalarınde elden çıkarmalar devam etti ve 2003'ten beri görülmeyen seviyelere inildi.

Saat 12:00 itibariyle ABD ham petrol vadeli işlemleri %3,0'lık düşüşle varil başına 26,51 Dolar'da işlem görürken bir noktada 26,28 Dolar'a kadar geriledi ki bu Mayıs 2003'ten bu yana en düşük kapanış fiyatı. Küresel benchmark Brent sözleşmesi ise %1,5'lik düşüşle 28,30 Dolar'a geriledi.

Ek olarak, altın vadeli işlemleri %1,9'luk düşüşle ons başına 1.496,20 Dolar'a gerilerken, EUR/USD çifti %0,3'lük düşüşle 1,0961'den işlem gördü.

Hiç yorum yok: