Son Dakika

5 Şubat 2020 Çarşamba

Van'da arama yapan ekiplerin üzerine çığ düştü: 26 ölü, 53 yaralı

Van Bahçesaray'da çığın altında kalan minibüsteki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine de çığ düştü. Bahçesaray'daki ikinci çığ felaketinde 26 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi de yaralandı. Çığda 8 jandarma, 3 korucu, 3 itfaiyeci ve 9 sivilin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Van'ın Bahçesaray ilçesinde üzerine çığ düşen minibüsün bulunduğu bölgede çığ altında kaldığı değerlendirilen 2 kişiyi arama çalışmaları devam ederken, ekiplerin üzerine çığ düştü. İkinci çığ faciasında 8'i jandarma, 3'ü güvenlik korucusu 1 itfaiye eri ve 9 sivil olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetti.

Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde dün düşen çığın altında kalan iş makinesi ve minibüsteki 5 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi de kurtarılmıştı. Söz konusu bölgede çığ altında kaldığı değerlendirilen iki 2 kişi için arama-kurtarma çalışmaları başlatılmıştı.


Bu sabah yeniden başlatılan arama çalışmaları esnasında çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü.


Bahçesaray'daki ikinci çığ felaketinde 26 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi de yaralandı. Çığda 8 jandarma, 3 korucu, 3 itfaiyeci ve 9 sivilin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

ERZURUM'DAN 10 KİŞİLİK UZMAN EKİP GÖNDERİLDİ


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde, Bahçesaray ilçesindeki çığda kaybolan vatandaşlar ile arama kurtarma ekiplerinin arama çalışmaları için Erzurum'dan bölgeye takviye ekip gönderilmesi kararlaştırıldı.


Bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere çığ ve heyelan konusunda uzman 10 kişilik teknik personel, Erzurum'dan Van'ın Bahçesaray ilçesindeki çığ bölgesine gitmek üzere yola çıktı.


Erzurum AFAD İl Müdürü Selahattin Karslı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alanlarında uzman 10 kişilik arama kurtarma ekiplerinin bugün Bahçesaray'da yaşanan ikinci çığ olayından sonra bölgeye gönderildiğini söyledi.


Takviye olarak çığ bölgesine giden ekibin eğitimli ve deneyimli olduğunu vurgulayan Karslı, bölgeye ulaşır ulaşmaz arama kurtarma çalışmalarına katılacağını sözlerine ekledi.

ERDOĞAN SOYLU'DAN BİLGİ ALDI


Öte yandan, İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, telefonla görüştüğü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan çığ ve arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi aldığı belirtildi.


FACİANIN OLDUĞU BÖLGEDE ÜÇÜNCÜ ÇIĞ UYARISI


Bölgede zorlu hava koşulları altında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, üçüncü bir çığ uyarısı daha yapıldı. Arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için gelen vatandaşlar bölgede uzaklaştırılırken, kurtarma çalışmaları ise aralıksız sürdürülüyor.

Hiç yorum yok: